Haku

Aikakausmedian järjestämässä Editkilpailussa palkitaan markkinoinnillisia onnistumisia kolmessa sarjassa: Vuoden aikakauslehtimainos, Vuoden aikakausmediakampanja ja Vuoden aikakausmediamainostaja. 

Vuoden aikakauslehtimainos -sarja on ollut mukana kilpailussa vuodesta 2005 eli Editkilpailun alusta asti. Palkitsemisen perusteena on luova toteutus sekä sopiva mainokselle sopiva mediavalinta. Shortlistalle pääsivät Alkon Qucqu, Baltic Sea Action Groupin Käänteentekevä ja Suomen World Visionin Tästä ei voi vaieta. Sarja oli tänä vuonna poikkeuksellinen, sillä kaikki shortlistalle yltäneet mainokset olivat mainostoimisto TBWA\Helsingin käsialaa.

Vuoden aikakauslehtimainos 2024 -ehdokkaat: 

Qucqu

mainostaja: Alko
suunnittelu: TBWA\Helsinki 
mediatoimisto: OMD
käytetyt mediat: Me Naiset, Suomen Kuvalehti


Käänteentekevä

mainostaja: Baltic Sea Action Group
suunnittelu: TBWA\Helsinki
käytetyt mediat: Erä-lehti, Metsästys ja Kalastus


Tästä ei voi vaieta

mainostaja: Suomen World Vision
suunnittelu: TBWA\Helsinki
käytetyt mediat: Trendi

Vuoden aikakausmediakampanja -sarjassa palkitaan kampanja, joka on todistetusti tuloksellinen ja joka puhuttelee kohderyhmää sille sopivalla tavalla ja sopivissa kanavissa. Shortlistalle pääsi kaksi voittajaehdokasta: LUT-yliopistojen Haku-Ankka -mainosliite sekä Sanoma Media Finlandin ja Aku Ankka Juniorin Kuin Aku Ankka, mutta vain lapsille

Vuoden aikakausmediakampanja 2024 -ehdokkaat:

Haku-Ankka

mainostaja:  LUT-yliopistot
suunnittelu: Sanoma Media Finland, Ankkalinna



Kuin Aku Ankka, mutta vain lapsille

mainostaja: Sanoma Media Finland ja Aku Ankka Juniori
mainostoimisto: Ryhmä Creative Agency
valokuvaaja: Onni Wiljami

Vuoden aikakauslehtimainos - ja Vuoden aikakausmediakampanja -sarjojen tuomaristossa olivat Senior Media Planner Heidi Pukkila Dagmarilta, luova johtaja Heli Roiha SEKiltä, strategiajohtaja Ville Toriseva Ryhmä Creativelta ja toimitusjohtaja Jarno Varis Wörksiltä. 

Vuoden aikakausmediamainostajan valitsee Aikakausmedian Mediamyyntiryhmä. Sarjassa ei ole shortlistaa.

Tutustu kaikkien sarjojen shortlistoihin Editkilpailun sivustolla

Voittajat palkitaan Editgaalassa Ravintola Töölössä 15. toukokuuta. Ennakkohintaiset liput gaalaan ovat myynnissä 16.4. asti täällä

Editkilpailu

Aikakausmedian vuosittaisessa Editkilpailussa palkitaan aikakausmedia-alan parhaita osaajia ja toteutuksia toimituksellisissa ja markkinoinnillisissa sarjoissa. Kilpailun tarkoituksena on nostaa esiin alan monipuolisia onnistumisia ja kannustaa kehittämään entistä laadukkaampaa aikakausmediajournalismia ja -mainontaa sekä liiketoiminnallisia ratkaisuja. Kilpailu järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 2005.

Lisätiedot Editkilpailusta:
Outi Itävuo
markkinointipäällikkö
outi.itavuo@aikakausmedia.fi
040 540 1820

Kuvapyynnöt:
Anniina Nissinen
viestinnän suunnittelija
anniina.nissinen@aikakausmedia.fi
050 304 2855

page shape 1 page shape 4
×

Haku: